Otázka:
Proč má kvalitnější zvuk nižší hlasitost?
TheLQ
2011-10-28 00:47:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Neoficiálně jsem si všiml, že videa ve vyšší kvalitě, ať už jde o video v rozlišení 1080p HD v televizi nebo BluRay v počítači, se zdá, že hlasitost je nižší než u videa ve standardní kvalitě. Všiml jsem si toho, protože při 100% hlasitosti několika opravdu kvalitních videí je stále obtížné je slyšet, zatímco 100% hlasitost videí nižší kvality je ohlušující hlasitost.

Proč je to tak? Existuje technický důvod? Předpokládá se, že vysoce kvalitní videa se budou přehrávat na vysoce kvalitních reproduktorech, které budou hlasitější?

Tři odpovědi:
ObscureRobot
2011-10-28 00:56:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rychlou odpovědí je válka hlasitosti.

Delší odpovědí je, že můžete zvýšit vnímanou hlasitost stopy použitím velké množství zvukové komprese (neplést) s kompresí dat u zvukového souboru). Komprese vyrovnává hlasité a měkké zvuky a pak obvykle normalizujete stopu tak, aby největší vrcholy byly jen krátké. Konečný výsledek je velmi hlasitý, ale odhodili jste veškerou dynamiku původního materiálu.

Páni, nikdy jsem si nemyslel, že to komprese udělá. Díky za odpověď.
Nejsem si jistý, jak nadměrná komprese zvuku souvisí s kvalitou videa? Válka hlasitosti je známým problémem v oblasti zvuku, ale představoval bych si, že vysoce kvalitní (pravděpodobně profesionálně vytvořená) videa by se ještě více komprimovala, aby konkurovala.
Myslím, že odpověď závisí na subjektivitě „kvalitnějších“ videí. Videa, která považuji za vyšší kvalitu, jsou vytvářena s větším vědomím důležitosti dynamiky zvuku a pečlivě vytvářejí mix. Líný nebo nezkušený výrobce jen zasekne kompresor na konečném mixování a roztočí ho. Zní to špatně, ale nahlas. Zkušenější producent použije kompresi na jednotlivých stopách tam, kde je to potřeba, a automatizuje úrovně hlasitosti tak, aby byla zachována dynamika. Pokud ale „video ve vyšší kvalitě“ jednoduše znamená video ve vyšším rozlišení (HD), máte pravdu.
@WarriorBob je to (bohužel!) Docela pravda pro mnoho zvukových produkcí, protože hlasitost je jakýmsi konkurenčním prostředkem, například v rádiu. Ale to je u videa méně důležité, takže se producenti cítí méně nuceni používat příliš silnou kompresi, aby byl výsledek hlasitý. Pouze v levných produkcích mohou pociťovat potřebu kompenzovat celkovou kvalitu hrubou hlasitostí nebo nadměrně používat kompresi z jiného důvodu: osvobozuje vás to od nutnosti pečlivě upravovat úrovně různých zdrojů signálu.
horatio
2011-10-28 02:18:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nezmiňujete konkrétní médium nebo formát, ve kterém je video dodáváno. Video ve vysokém rozlišení může obsahovat zvuk kódovaný pro prostorový zvuk a až do nastavení reproduktoru možná nebudete slyšet všechny kanály.

Surround nebyl problém. Na televizi s velkým nastavením 5.1 jsem si toho také všiml
To stojí za to zdůraznit - středním kanálem je směrováno značné množství zvuku, a pokud používáte malý středový reproduktor, máte jej ztlumený nebo vůbec žádný, zažijete zvuk nižší kvality ve srovnání s čistý stereo mix.
neverMind9
2018-06-25 16:10:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Reproduktory mají mnohem vyšší kvalitu zvuku při 85% hlasitosti než 100%, protože téměř maximální hlasitost interního hardwarového ekvalizéru reproduktoru zvyšuje frekvence blízké 4 kHz a vytváří umělou hlasitost (jak je známo z hlasitostních válek), což vede ke ztrátě zvuku živost.Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...